Mivel a karácsony pedig a legeslegnagyobb szívcsücsök, így – bármennyire beteges is – már szeptemberben elkezdem a készülődést.
Igen…tudom, hogy ez furán hangzik, de azért itt ne arra gondolj, hogy üveggömbbe, és fenyőágba borítom a lakást 🙂
De például elkezdem beszerezni minimanó adventi naptárába az apróságokat.
Vagy elkezdem tervezni, vagy akár el is készíteni az ajándékokat. Így mindenre bőven van idő, még arra is, hogy maximálisan kiélvezzem majd az adventi időszakot (igen…ez nálam két hónappal hosszabb), semmivel nem az utolsó percben kell kapkodnom.
Ebbe természetesen az is beletartozik, hogy már szeptemberben is eszünk karácsonyi sütiket, és októberben már lefőztem egy komplett karácsonyi menüt is 😀
Ezt a tortát nem most készítettem először – már elsőre is sikere volt – de végre le is tudtam fotózni …és egészen biztos, hogy karácsonyra is elkészül majd 😀
Hiszen ilyenkor nem lehet elég a mézeskalácsból, igaz? 😉
Az idén készítettem a hagyományos változat mellett likőr formájában, kávéízesítőként, pont a torta maradna ki? Pláne, ha fahéjas krémmel van töltve 😉
A tetején legelő jószágokat most nem a hagyományos mézeskalács tésztát választottam, hanem azt, amiből inkább a fára kerülő díszek is sülni szoktak. Ez bár sokkal ropogósabb, mint a szokásos változat, viszont teljesen megtartja a formáját a sütőben is, így a végén nem lesz mutáns elefánt az amúgy kecsesre szaggatott őzből… 😛
Minden évben kicsit másképp készül, így került már dió-grillázs és karamell a rétegek közé, vagy fehércsokis krém, a fahéjas helyett. De az enyhén narancsos, mézeskalácsos piskóta nem változott, mert az úgy isteni, ahogy van.
Próbáld ki, nem csalódsz majd ;
Ha a hagyományos csatos tortaformát használod, akkor így béleld ki a formát, hogy külön az alját, és külön körbe. Az oldalát kibélelő papírt hagyd kb 4cm-el magasabbra, mint a forma, mert sülés közben a tészta feljebb emelkedik majd, és így nem folyik majd túl a forma tetején, a papír szépen megtartja majd az oldalát. Ha vékonyan bevajazod a forma oldalát, azzal stabilan oda is fogod majd a papírt, és nem mászik majd el, mikor öntöd a tésztát a formába.
A növényi tejszín azért kerül a krémbe, mert megköti az állati tejszínben lévő vizet, így a hab nem esik majd össze. Ekkora mennyiséget nem érzel majd rajta.
Mézeskalács torta
elkészítés: kb 2 óra
forma mérete: 18cm-es tortaforma
sütési hőfok: 180’C
Hozzávalók:
a piskótához:
200g cukor
3 tojás
2 evőkanál méz
20 dkg vaj
2 dl tej
1 narancs héja
350g liszt
3 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
1 evőkanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
Csipet só
a krémhez:
400g mascarpone
200ml habtejszín
100ml növényi tejszín
150g cukor
2 púpos teáskanál fahéj
1 csomag zselatin fix
Elkészítés:
A szoba-hőmérsékletű vajat és a cukrot, verd habosra robotgéppel. Egyenként add hozzá a tojásokat is, majd a tejet, a mézet, és a reszelt narancshéjat. A lisztet szitáld tálba, keverd hozzá a sütőpor, a szódabikarbóna, a mézeskalács fűszerkeverék és a só. Vegyítsd el a tejes keverékkel, és keverd csomómentesre. A tésztát öntsd sütőpapírral bélelt tortaformába, húzd ki a forma szélére, és kicsit csapkodd a pulthoz, hogy a bubik kijöjjenek, és minél kevésbe repedjen meg a teteje. 180 fokos sütőben, légkeveréses fokozaton 45-50 perc alatt süsd készre. Tűpróbával ellenőrizd, végül rácson hagyd kihűlni.
Ha a hagyományos csatos tortaformát használod, akkor így béleld ki a formát, hogy külön az alját, és külön körbe. Az oldalát kibélelő papírt hagyd kb 3-4cm-el magasabbra, mint a forma, mert sülés közben a tészta feljebb emelkedik majd. A papír szépen megtartja majd az oldalát.
A krémhez verd fel a kétféle hideg tejszínt, közben add hozzá a zselatin fixet, és tedd félre. A szoba-hőmérsékletű mascarponét habosítsd ki, add hozzá a porcukrot, és a fahéjat, végül óvatosan -apránként- forgasd bele a tejszínhabot.
A kihűlt piskóta tetejét igazítsd egyenesre, és keresztben vágd három egyforma részre. Töltsd meg a krémmel, végül kívülről is borítsd be vele a tortát. A tetejét díszítsd mézeskaláccsal, rozmaring ággal, vagy akár a kinyomott habbal.