Carpaccio – egy olasz legenda
A carpaccio eredetileg vékonyra szeletelt, nyers marhahúsból készült olasz előétel, amelyet először a híres Harry’s Bar-ban tálaltak Velencében, az 1950-es években. A legenda szerint egy festőkiállítás inspirálta az étel nevét – Vittore Carpaccio élénkpiros árnyalatai emlékeztették a séfet a nyers hús színére. Az ételhez általában citromos-olívaolajos öntet, parmezánforgács és rukkola társult.
Hogy miért pont cékla?
A cékla tökéletes alternatíva: szép, mélybordó színével megidézi az eredeti carpaccio látványát, viszont sokkal könnyedebb és vegetáriánusbarát. Sőt, ha megsütjük a céklát, előbújik belőle az enyhén édeskés, földes íz, amit egy kis savval (mondjuk balzsamecettel vagy citromlével) tökéletesen kiemelhetsz. Ráadásul amellett, hogy finom, tele van antioxidánsokkal, rosttal és vitaminokkal
A carpaccio, az olaszok kedvenc előétele a nyers bélszín helyett halból is készülhet. A halat kb csak akkor eszem meg, ha aznap reggel még Némóval úszkált a tengerben, a bélszínt pedig kis adagokban ritkán kapni (a másfél kilót pedig max karácsonykor vagyok hajlandó megvenni) – vagyis igen, nem sűrűn készítek hagyományos carpaccio-t
Ez a céklás változat – bár semmi köze az eredeti , húsos (halas) verzióhoz – nagyon finom, friss, gyorsan elkészül, és semmi extra alapanyag nem kell hozzá.
Tökéletes egy könnyű ebédre, vendégváró falatnak, de akár egy elegáns vacsora nyitányaként is megállja a helyét. Ha eddig nem voltál nagy céklarajongó, ez az étel lehet az, ami meggyőz arról, hogy érdemes új esélyt adni neki.
Ha pedig szereted a céklát, további recepteket találsz itt:
– Céklás diós kenyér
– Cékla „Wellington”
– Cékla röszti
_____
Cékla Carpaccio
elkészítés: kb 1 óra
Hozzávalók
Mondanám, hogy 2 személyre, de én simán benyomtam az egészet
3 kisebb fej cékla
3 ek balzsamecetkrém
1 ek olívaolaj
1 ek méz
Pár csepp citromlé
csipet só és bors
a tetejére
balzsamecetkrém
citromlé
feta
rukkola/spenót
dió
- A céklát mosd meg, csomagold fóliába, és 180 fokon, kb 40 perc alatt süsd meg. Becsomagolva hagyd langyosra hűlni.
- A fetát tedd késes aprítóba, és addig pörgesd, amíg lágy és krémes nem lesz. Tedd félre.
- A céklát gyaluld vékonyra. Erre tök jó az uborkagyalu is. Használj gumikesztyűt, és lehetőleg porcelán tálat, mert sem a kezedről, sem a deszkáról nem jön le könnyen. Az utóbbiról még annyira sem, mint a kezedről.
- Egy kisebb tálban keverd el a balzsamecet krémet, az olajat, mézet, citromos, sót és borst, és öntsd a céklaszeletekre. Óvatosan masszírozd bele, de légy résen, mert könnyen törnek a szeletek.
- Kapj elő egy tányért, és pakold le a céklaszeleteket körben, egymáson átlapolva. Csurgass rá még egy kis balzsamecet krémet, és néhány csepp citromot. Majd jöhet némi fetakrém: erre egy villa a legcélszerűbb készség. Halmozz rá egy marék növényt, és morzsolj rá egy kevés diót. Végül jöhet még egy kis balzsamecet.
- Tálald azonnal 🙂