Sajtos stangli

2
6561

Mikor az első Covid-os karantén idején én is elkezdtem itthon sütni a kenyeret, nem gondoltam volna, hogy ez egyszer ennyire mindennapos tevékenység lesz. Előtte ugyan többször is készült itthon házi pékáru, de végül valahogy elmaradtak, és visszaálltunk arra, hogy hazafelé beugrunk a pékhez/boltba/mikor hova.

Viszont ennek az volt a hozománya, hogy állandóan egy halom más is beugrott a kosárba, ami amúgy nem hiányzott otthonról, csak tudod, a szokásos: „de jó, ez most akciós”, „ohh, eszünk egy ilyet…?”, „milyen szép, színes, szagos, bárakármilyen…”

Viszont már harmadik éve fixen itthon készül a kenyér, zsemle, kifli…éppen mi a kívánság. Ennek több pozitív hozománya is volt: egyrészt sokkal finomabb a házi kenyér, másrészt mivel nem vásárolunk össze minden vackot, nem is nagyon dobunk ki semmit, harmadrészt a múltkor sokkot kaptam, mikor megláttam, mennyibe kerül egy kiló – tök sima – kenyér az üzletben, ami már ránézésre sem volt túl bizalomgerjesztő

Hármunkra 1 „adag”, vagyis a 0,5 kg lisztből készült kenyér/kifli kb 3 napig tart, és még bőven frissen esszük, vagyis nem csak addig puha, amíg hazaviszed…

stangli

Az elmúlt néhány év tapasztalatai alapján arra jöttem rá, hogy ha van egy jó kenyér recepted, akkor felesleges vele tovább variálni. Tökéletes kenyér, kifli, és zsömle készül belőle. Sokszor csak annyi a dolog titka, hogy ne süsd túl, vagyis tapasztald ki, hogy a te sütődnek mennyi az az idő, amíg tökéletesre készíti a választott tésztát. Tudom, hogy ez elég bizonytalanul hangzik, de tényleg ez a legjobb megoldás.

Nálam pl a kenyér, amit formában szoktam sütni, 26 percig sül, légkeveréssel, 200 fokon, párás közegben. Így kívül ropogós, belül pedig pont tökéletesen átsült, levegős, pihe-puha.

Ez a sajtos stangli is ilyen tésztából készül, csak végül nem egyben formázom, hanem cikkekre vágom, feltekerem, és sajttal megszórom.

Eredetileg ez a recept vajjal készült, de – eskü, nem vagyok spúr, de van az a lélektani határ, amit már nem vagyok hajlandó megugrani – mikor 5-6e forint lett egy kg vaj, áttértem a sertés zsírra. Persze azért eszünk vajat, csak a kenyérbe nem az kerül.

Nnna, a helyzet az, hogy nagyanyáink bizony nagyon tudtak valamit, mert az ami eddig is finom volt, az még egy szintet lépett felfelé. Szóval egy ideje már csakis zsírral készítem a kenyérféléket itthon. (és csak mondom, hogy a linzer tészta is klasszisokkal jobb vele, mint vajjal)


Igazából nem is tudom, mikor lett ősellenség a zsírból. Emlékszem gyerekkoromban anyu is azzal sütött-főzött, aztán mást sem hallottunk, minthogy milyen egészségtelen, és használj helyette olajat, mert azzal sokkal jobb lesz neked. Háát fene tudja…a hetesnél vesszük a házi sertészsírt, amit ők készítenek, kétlem, hogy rosszabb lenne, mint a sz**rá finomított növényi olajok. De nyilván nem tisztem, hogy ezt eldöntsem, és én is használok olajat, mert sok esetben sokkal egyszerűbb megoldás. Például a formázásnál ezt a tésztát is olajjal szoktam lekenni.

De a gyakorlat azt mutatja, hogy ugyanazt a receptet olíva olajjal vagy zsírral elkészítve…zongorázni lehet a különbséget. Ha mégis idegenkedsz a zsírtól, nyugodtan használj hozzá vajat, ugyanebben a mennyiségben.

sajtos stangli3

Szerintünk a legjobb melegen, és ropogósan, vajjal megkenve 😀 szóval csak óvatosan az időzítéssel, este, mikor beborítja a lakást a frissen kisült kifli illata…nna, az naagyon veszélyes tud lenni 😛

Sajtos stangli

adag: 12 darab
elkészítési idő: kb 2 óra
sütési hőfok: 200°C

Hozzávalók:

500g liszt (nem kell kenyérliszt, simán jó a BL55)
25g friss élesztő
350ml tej (szobahőmérsékletű)
csipet cukor
15g só
30g sertészsír

a tetejére: kb 50g sajt
olaj

A cukrot szórd a tejbe, keverd el, hogy felolvadjon, és morzsold bele az élesztőt. Hagyd hogy kb 10 perc alatt felfusson. Ha kész, az összes többi hozzávalóval együtt dagassz belőle sima és fényes tésztát. Én géppel szoktam dagasztani, így magas fokozaton kb 8-10 percre van szüksége. Ez egy elég lágy tészta, de a dagasztás végére szépen összeáll majd, így ne lisztezd tovább. Gömbölyítsd ki, picit olajozd be, és letakarva hagyd hogy kb 40 perc alatt a duplájára keljen (egy folpack-ot is szoktam rá teríteni, hogy ne száradjon ki a tészta teteje). A tésztát borítsd olajjal vékonyan lekent felületre, lapítsd el körben úgy, hogy kb 2cm vastag legyen. Nem kell annyira precízkedni, csak legyen nagyrészt egyenletes. De használj nyújtófát, csak a kezeddel dolgozz. Az olaj miatt nem ragad annyira, sokkal könnyebb vele dolgozni, mintha lisztet szórnál alá. Oszd 12 kb egyforma cikkre, és a háromszögek alját – középen – vágd be kb 2 cm hosszan. Tekerd fel egyenként a szélesebb oldal felől indulva úgy, hogy a középső bevágás mentén kicsit széthúzod. Tedd sütőpapírral bélelt tepsibe, és hagyd kelni további 30 percet. Szórd meg reszelt sajttal, és told 200°C-os , légkeveréses sütőbe 12 percre. Végül rácson hagyd, hogy legalább langyosra hűljön, mielőtt nekiesel… 😉


2 HOZZÁSZÓLÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét