A múltkor akkora sikere volt itthon az aszalt gyümölcsös panettonénak, hogy máris készült egy újabb változat, méghozzá telepakolva minden földi jóval: csokival, dióval, mogyoróval, vagyis csupa-csupa ellenállhatatlan dologgal.
Picit ismét változtattam a tészta receptjének arányain, hozzáigazítva a „töltelékhez”, illetve a belevaló, vagyis a magok miatt a sütési idő is lerövidült, hiszen sokkal alacsonyabb a tészta nedvességtartalma attól, hogy nem gyümölcsök vannak benne.
De bármelyiket is választod, az aszalt gyümiset, vagy ezt a csokis-magos változatot, nem lőhetsz mellé;)
Reggelire, vagy vacsorára, akár uzsira csemetének, vagy ahogy férj eszi: csak úgy, mert tök finom. De ha például egy kosár ilyet kapnék ajándékba, én biztos nagyon örülnék neki 😉
A csokiból mindenképpen sütésálló változatot válassz, mert a táblás először megolvad, majd keményre áll össze. Nálam most étcsoki csepp került bele, de tejcsokival is tökéletes. A dió és a törökmogyoró helyett mandulával, vagy bármilyen más maggal készülhet, amit csak szeretsz. Érdemes rusztikusra darabolni, ne legyen egész szem, de azért tök jó ráharapni egy-egy nagyobb mogyoró vagy dió falatra 😉
A sütéshez ikeás szilikonformát használtam, a magas fajtát. Ha nincs ilyen otthon, akkor a sima muffin sütő is megteszi, csak akkor kevésbé lesz magas. Ha nem szilikon formát választasz, akkor mindenképpen vajazd ki a sütőformát, nehogy beleragadjon a tészta.
Én most mindent belevalót a Magosbolt kínálatából szeretem be, linkeltem is nektek 🙂
Csokis-magos panettone
elkészítés: kb 2,5 óra
adag: 12 darab
sütési hőfok: 200’C
Hozzávalók:
400g tönkölyliszt
80g kristálycukor
csipet só
20g élesztő + 1 tk cukor
150ml tej
2 tojás
75 g vaj
100g pörkölt törökmogyoró
100g dió
150g csokicsepp
a kenéshez: 1 tojás
Az élesztőt morzsold a tejbe, és a cukorral együtt futtasd fel. A diót és a mogyorót aprítsd fel nagyobb darabokra, és tedd félre. A lisztet szitáld tálba, add hozzá a cukrot, a sót, majd az élesztős tejet. Végül a tojásokat is. Kezd dagasztani, és ha már összeállt, fokozatosan dolgozd hozzá a kisebb kockákra vágott lágy vajat. Készíts sima tésztát. Én mindig géppel dagasztok, azzal is kellett neki néhány perc, úgyhogy ne add fel. Végül előbb a magokat, majd a csokit is forgasd bele. Letakarva, meleg helyen keleszd egy órát. Borítsd lisztezett felületre, és oszd 12 egyforma részre. Érdemes mérleggel mérni, hogy egyformán süljenek a darabok. Továbbra is lisztezett felületen a tenyereddel, de a munkalapon próbálj golyót formázni, és tedd a formába. Mivel én szilikon formát használtam, nem vajaztam, de ha te nem így teszel, mindenképpen kend ki a formákat, nehogy benne maradjanak a kisült kalácsok.
Ha megvagy minddel, takard le, és keleszd további 30 percet. Közben melegítsd elő a sütőt is. Ha ismét a megnőttek, a tetejüket kend le a felvert tojással, és 200’C-on, légkeveréssel, süsd 15 percet. Ha nagyon barnul a teteje (fog), takard le alufóliával. Ha kész, még kb 10 percet hagyd a formában – mert még nagyon lágy – majd rácson hagyd langyosra hűlni.