aka: gomba bourguignon, ami a beef borguignon kistesójaként készült, amiben a marhahúst néhány „húsos” gomba váltja fel.
…és mielőtt a notórius húsevők sokkot kapnának: nyugi, béke van, ez egy vegetáriánus étel, semmivel sem jobb vagy rosszabb, mint a klasszik változat, csak más 😉
…ha pedig egy kiadós, őszi, húsmentes kényeztető fogást szeretnél, ezzel a vörösboros gombaraguval nem foghatsz mellé. Tele ízzel, krémes, lágy, és kb 30 perc alatt elkészül.
Tehát ahogy már az elején említettem szinte teljes egészében a hagyományos beef bourguignon mintájára készült, amit a Julie&Julia óta szerintem szinte senkinek nem kell bemutatni. Amúgy imádom azt a filmet, és mélységesen osztom mindkét címszereplő hozzáállását vaj témában 😉
De a marhahúst helyett most a gombáé a főszerep, és ha már a gombánál tartunk…
„A gombák nem tartoznak sem az állatok, sem a növények világába, nincs levelük és gyökérzetük, az élővilág önálló csoportját képezik.
Alkotóelemeik, anyagcseréjük, működésük sajátos tulajdonságokat mutat. A szükséges tápanyagokat a már meglévő szerves anyagokból vonják el.
Anyagcseréjükre jellemző, hogy sok anyagcsere-melléktermék képződik bennük, például antibiotikumok, szerves savak, alkohol és méreganyagok.
Amit fogyasztunk, az a gomba felszínen megjelenő termőteste.
A gombák gazdagok az emberi szervezet számára létfontosságú tápanyagokban, értékes összetevőik azonban szívós és emészthetetlen sejtfalak között találhatók.
Sejtfaluk a bogarak páncéljához hasonlóan kitinből áll, amit az emberi emésztőenzimek nem tudnak lebontani. Az aprítás, darálás, áttörés, alapos hőkezelés stb. jobban feltárja a gombasejteket, így több tápanyag hasznosulhat a szervezetben.
Tartalmazzák az összes – a szervezet számára nélkülözhetetlen – esszenciális aminosavat.”
forrás
Ha abban a rendkívül szerencsés helyzetben vagy, hogy többféle, netán erdei gomba áll a rendelkezésedre, ne habozz azokat használni. Nekünk pedig, nem annyira szerencsés városlakóknak marad a fehér, vagy a barna csiperke…
Vörösboros gombaragu
Elkészítés: kb 1 óra
Adag: 2 személyre
hozzávalók:
600g csiperke gomba
1 nagy fej hagyma
2 nagyobb sárgarépa
2 gerezd fokhagyma
2-3 szál kakukkfű
3 babérlevél
só, bors
füstölt pirospaprika
400ml zöldségalaplé
180-200ml száraz vörösbor
1 ek paradicsompüré
1 púpos ek liszt
2 púpos ek vaj
4-5 ek olívaolaj
A gombát tisztítsd meg, és vágd falatnyi kockákra, a répát 1,5cm-es karikákra, a hagymát pedig apróra.
A vaj és az olaj felét forrósítsd fel, és pirítsd meg rajta a gombát. Szedd tálba, és tedd félre. Dobd a serpenyőbe a maradék vajat és az olajat, és dinszteld meg rajta a hagymát.
Ha már üveges, mehet hozzá az összezúzott fokhagyma is. Sózd, borzozd, és szórd meg a paprikával. Ízesítsd a papadicssompürével, kakukkfűvel és a babérlevéllel. Forgasd össze, és add hozzá a sárgarépakarikákat is. Piríts 1 percet, és öntsd fel az alaplé felével.
Fedd le, és kb 20 perc alatt főzd puhára. Ezután jöhet vissza a gomba, szórd meg a liszttel, és keverd át. Öntsd fel a maradék alaplével, és a vörösborral. Alacsony lángon főzd kb 10 percet, amíg besűrűsödik, és elillan az alkohol illata is.
Burgonyapürével és egy pohár vörösborral tálald 😉