…és mindjárt egy vallomással kezdeném: itthon a kefires lángos sokszor joghurtos vagy tejfölös lángos. Ennek tök egyszerű oka van, kefir szinte sosincs itthon, tejföl és/vagy joghurt pedig mindig. A lángos pedig általában nem előre megfontolt szándékkal készül itthon, hanem amolyan hirtelen felindulásból szokott előfordulni.
Kefir, tejföl vagy joghurt?
Háát, az a helyzet, hogy tekintve, hogy már mind a három változatból készítettem, nagy biztossággal mondhatom, hogy tökmindeegy. Mindháromtól könnyű és laza lesz a tészta, kívül ropogósra sül, és nem szívja magába az olajat. Na persze ez utóbbi azon is múlik, hogy kellőképpen meleg-e az olaj a sütésnél.
Az egyik legjobb egyébként a kefires (tejfölös vagy joghurtos) lángosban, hogyha nem olajban sütöd ki, hanem egy száraz serpenyőben, akkor isteni laposkenyeret is készíthetsz belőle, amit utána mindenféle jósággal pakolhatsz meg. Mehet rá pl cottage cheese, vagy házi krémsajt, paradicsomsaláta, feta, lilahagyma – na jó, részemről az a klasszik, sajtos-tejfölösre is mindig mehet 🙂
Őszintén, gőzöm sincs, hogy pontosan milyen arányok, és alapanyagok vannak a balatoni lángosban, de igazán nem is fontos számomra. Sőt, az az igazság, hogy nem is kifejezetten szeretem, mert kevés kivételtől eltekintve tocsog az olajban, vizezett tejföllel van lekenve, és a sajt is elég vacak rajta. Ráadásul általában papírvékonyra és ropogósra van sütve a közepe, mi viszont úgy szeretjük, hogy középen sem lehet átlátni rajta (bár nem is vastag) és ott is puha. Szóval nna, nem kedvencem 😛
Viszont mama, és anyu is már a gyerekkoromban is kefirrel készítette a lángost, így nekem ez az igazi darab. Én sem választanék itthonra más változatot.
Ráadásul tényleg egyszerű, gyorsan elkészül, és mindig frissen, és forrón kerül a tányérunkra. Tulajdonképpen annyi vele a munka, hogy a hozzávalókból tésztát dagasztasz, utána kigömböcözöd a tésztát, letakarva hagyod kb 20-30 percet kelni (attól függ, mennyire van meleg), majd formázod, és sütöd. Végül jól beebédelsz belőle 😀
…de mi legyen a maradékkal?
A megadott hozzávalókból egy jó, kiadós adag lesz, nálunk sem fogy el soha.
De van két lehetőséged is: az egyik, a már emlegetett száraz serpenyős variáció, így el tudod rakni későbbre, és nem olyan lesz, mint a kihűlt lángos (vacak). Jó, ez nyilván nem olyan, mint a hagyományos lángos, de nem is olajban sül, ne higgy a csodákban
Vagy a dagasztás után a maradék tésztát légmentesen takard le, és tedd a hűtőbe. Kb 1 hétig simán elvan, és bármikor előveheted, hogy lángost süss magatoknak. Ugyan ebben az esetben kicsit tovább tart a dolog, mert szoktam hagyni, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen, átgyúrom, formázom, és utána ismét kelesztem 20 percet, majd csak ezután sütöm ki. Nna, ennyi idő alatt simán elkészül egy újabb, friss tészta. Ezért inkább szárazon kisütöm, és másnap picit átmelegítve megreggelizzük.
Néhány tipp…hogy minden a lehető legjobban alakuljon lángos fronton
– a tészta lágy, de nem kell bele több liszt. Inkább a kezedet és a deszkát lisztezd, így könnyű, és levegős marad az állaga, és nem ragaszkodik majd annyira hozzád.
– nem fog a duplájára nőni a kisgömbi, de óvatosan nyomkodd meg: ha már egészen felhősnek, és lágynak érzed, jó vagy
– ahogy már írtam, mi így szeretjük a lángost, hogy nem „kopog” a közepe, vagyis nem szoktam selyempapír vékonyra húzkodni a tészta közepét. Ha te inkább a hagyományos módon szereted, akkor simán készítsd úgy. A tészta abszolút alkalmas erre.
– az olaj legyen kellően meleg, de nem forró. Az utóbbi esetben 5 mp alatt megbarnul a tészta, belül pedig nyers marad…elég undi 😛 Csípj le egy pici tésztát, és dobd az olajba. Ha azonnal feljön a tetejére, és sülni kezd, de ugyanazzal a lendülettel nem lesz sötétbarna, már jó lesz. De azért használj közepes lángot.
– nálunk általában kisebb átmérőjű darabok készülnek. Ennek két oka van: egyrészt egyszerűbben kezelhető mind a nyers tészta, mind a már megpakolt, másrészt kisebb edényben sül, így kevesebb olaj kell hozzá. Mert sajnos itt nem elég a 3 ek olaj a serpenyő alján, kell hozzá a 7-8 dl
Lángos
Elkészítés: kb 1 óra
Adag: 4-6 személyre
Sütési hőfok: 200’C
hozzávalók:
500g liszt
100ml tej
25g friss élesztő
1 tk cukor
200g kefir/tejföl/joghurt
2 tojás „M” méret
15g só
olaj a sütéshez
A tejet langyosítsd meg, és a cukorral együtt futtasd fel benne az élesztőt. A többi hozzávalóval együtt dagassz belőle sima, fényes tésztát.
Lisztezett felületen darabolj belőle kedved szerinti méretű tésztaadagokat, gömbölyítsd ki, és letakarva keleszd kb 20-30 percet. Végül formázd meg: lapítsd el, és óvatosan húzd megfelelő méretűre.
Jó meleg olajban kb 1-1,5 perc alatt (bocs, sosem mértem még :P) süsd készre, és állítsd fel egy rácson, hogy lecsöpögjön. Végül tálald kedved szerint