Cseresznyés pite

0
5726

bakkkeer…megettem egyedül egy fél pitét…ahammm…ezt a cseresznyéset…


Bár ötletem sincs, hogy miért, de a cseresznyéről sosem a pite jut az eszembe…vagyis de, tudom miért: mert imádom a cseresznyét, szerintem az egyik legkedvesebb gyümölcsöm, és MINDIG elfogy frissen. Olyan még sosem volt, hogy felmerült volna, hogy: ohh, itt ez a halom cseresznye, mit csináljunk vele, nem fog elfogyni

Sokkal inkább az, hogy: van még cseresznye? Vagy még inkább: Ugye van még cseresznye

Az is hozzátartozik a dologhoz, hogy nem szoktam cseresznyét venni, mert a telken van néhány cseresznyefa, aminek bizony nincs párja, így arról szoktunk cseresznyézni – ameddig csak van

Most mégis úgy alakult, hogy hétvégén nem tudtam ellenállni, vettem a piacon 1 kilót. Aztán rá 2 napra anyu meglepett egy vödör kerti-cserkóval…szerintem 3 napig csak cseresznyét ettem 😀 Viszont a piaci már nem volt annyira vonzó, szóval jött ez a szombat délután, hirtelen felindulásból elkövetett cseresznyés pite, aminek már tudjátok mi lett a vége 😛 Szóval igen, a cseresznyés pite jó…

  • A pite tészta most hibrid lett: a klasszik “pie”, és a hagyományos pite mixe: vajjal, tojással, omlósan
  • A cseresznye magozott állapotban 500g, magosan kb 700g lehetett. De ha kevesebb cseresznyéd van otthon, készítsd kisebb alapterületű formában
  • Ha van otthon pár szem meggy is, isteni lesz vele, ki ne hagyd belőle. De készítheted akár meggyből is, csak adj hozzá picit több cukrot.
  • A tölteléken nem kell sokat főzni, elég addig, hogy a kukoricakeményítőtől sziruposra sűrűsödjön
  • Praktikus tanács, hátha te megfogadod, én nem szoktam hinni magamnak, és türelmetlen is vagyok, de hátha: ha forrón/melegen vágod fel, ki fog folyni a leve. Ha hideg, akkor nem. Hátömmm…nekem az első szelettel még sosem sikerült megvárni ezt az állapotot, de azért szólok, hogy ezt úgy kéne, hogy hidegen vágod fel…ugyan, kit akarok átverni? Ki tudja kivárni, hogy kihűljön, és szépen szeletelhető legyen a pite?

_____

Cseresznyés pite:

elkészítés: kb 1 óra
forma mérete:23-24cm 
sütési hőfok: 170’C

Hozzávalók: 
a tésztához
300g liszt
130g vaj
2 ek cukor
Csipet só
1 tojás

a töltelékhez:
500g cseresznye magozva
1 citrom héja és leve
60-70g cukor
1 púpos ek kukoricakeményítő

a tetejére:
1 tojás
2 ek kristálycukor

Előbb a tölteléket készítsd el: a cseresznyét magozd ki, mehet bele a cukor, a citrom héja, és leve, és a kukoricakeményítő. Keverd el, és főzd 5-7 percet, amíg a kukoricakeményítő besűríti a cseresznye levét. Tedd félre, hogy kihűljön.
A tészta elkészítésénél most is, mint mindig, késes aprító a legjobb barátod (a mosogatást most hagyjuk, azt a hegyet megmásszuk ha odaértünk…;)) Dobálj bele mindent, és kb 10 másodperc alatt készíts belőle tésztát. A mosogatás barát, kézi verzióhoz morzsold össze a lisztet a vajjal, majd a többi hozzávalóval együtt, gyors mozdulatokkal gyúrd össze. 
A kétharmad részét nyújtsd ki, kb 0,5cm vékonyra és béleld ki vele a piteformát. Az maradék harmad tésztát szintén nyújtsd ki, vágj belőle csíkokat és a kibélelt piteformával együtt tedd a hűtőbe 15-20 percre. 
Majd állítsd össze: borítsd a tölteléket a formába, készítsd el a rácsozást. A tetejét kend meg felvert tojással, és szórd meg kristálycukorral, amitől még ropogósabb lesz. Tedd a 170’C-ra előmelegített légkeveréses sütőbe, és kb 30 perc alatt süsd készre.

Itt kéne írnom, hogy hagyd kihűlni mielőtt felvágod…szóval hagyd kihűlni, mielőtt felvágod…
Tálald önmagában, porcukorral megszórva, vagy egy gombóc vaníliafagyival

Jó étvágyat 😉

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét