…avagy tedd a növényt a zsebbe (by: Ági)
Azt hiszem nem nagyon van olyan ember, aki ne ismerné a gyrost, és megkockáztatom, hogy ebből azért a nagy többség szereti is. Nem is csoda, hiszen a fűszeres hús, a friss zöldség és a könnyű szósz beletuszkolva egy – jó esetben friss – pitáva, vagy tortillába elég jól hangzik.
Bár itthon is lépten-nyomom gyros árusba botlani, azért a legjobbat mégis Görögországban ettük. A vicc az, hogy nem is a hús miatt, mert az kb pont olyan volt, mint itthon, hanem mert a kis tészta, amibe az öreg beleszuszakolta a cuccot…huhh…az egészen más volt, mint amibe itthon csomagolnak. Vagyis nem a klasszik zsebes pita, de nem is a kész tortilla. Mert az valami puha, és könnyű, vastagabb és mégis laza szerkezetű tészta volt, amit itthon évek óta próbálok rekonstruálni. Ez most egy nagyon ígéretes változat, egy kis türelmed kérem, nemsokára ITT találod majd hozzá a receptet. Addigis egy jó Naan-t tudok hozzá ajánlani 😉
…és ha már az ember próbálkozik a gyros pita elkészítésével, az a minimum, hogy gyros is legyen hozzá.
Mivel nincs itthon csilli-villi-forgó sütőketyere, vagyis tök átverés az egész házi-gyros kifejezés, hiszen a görög elnevezés eredeti verziója, a török döner („forgó”) szóra vezethető vissza. De azért amennyire lehet a sütőben odapirítok az alaposan befűszerezett, és gúzsba kötött csirkecomboknak.
A görögöknél többnyire bárány-, marha-, disznó- vagy csirkehúst használnak az elkészítéshez, itthon az egyszerűség és a gyorsaság kedvéért maradok a csirkés verziónál
A fűszerezéshez számtalan, kész fűszerkeverék közül választhatsz, ezek között szerintem kifejezetten finomak is vannak. De mivel semmi extra fűszer nem kell a keverékhez sem, nagy valószínűséggel minden van hozzá otthon. Így részemről maradok a házi fűszerezésnél. Ez utóbbi nagy előnye, hogy tényleg egyedi ízlés szerint variálható.
Én most ezekkel fűszereztem a húst – 3 egész csirkecombot borítottam be vele
1 tk só
1/4 tk kakukkfű
1 tk füstölt pirospaprika
1/4 tk fokhagyma granulátum
1/4 tk kömény
1/4 tk őrölt koriandermag
1/4 tk oregánó
1/2 tk petrezselyem
csipet chili vagy cayenne bors
Némi olajjal feltuningolva jól belemasszíroztam a húsba, amit aztán alaposan gúzsba kötöttem. 1 órát hagytam pácolódni a saját levében, majd ment a sütőbe 1 órára. Végül már csak ki kell szabadítani, és vékonyan felszeletelve, egy nagy halom növény társaságában mehet is a tésztába.
Jahh, a joghurtos szószról se felejtkezz el 😉 Mi ezt a teljesen egyszerű, fokhagymás-citromos változatot kedveljük hozzá, de természetesen válassz saját ízlésed szerint.
Gyros
Elkészítés: kb 2 óra
Adag: 3-4 személyre
Sütési hőfok: 180°C légkeveréssel
hozzávalók:
3 nagyobb egész csirkecomb filé
4 ek olívaolaj
1 tk só
1/4 tk kakukkfű
1 tk füstölt pirospaprika
1/4 tk fokhagyma granulátum
1/4 tk kömény
1/4 tk őrölt koriandermag
1/4 tk oregánó
1/2 tk petrezselyem
csipet chili vagy cayenne bors
A fűszereket keverd el, szórd meg a csirkecombot, locsold meg az olívaolajjal, és masszírozd bele a húsba.
Az első combot simítsd ki a deszkára, tedd rá a következőt, félig átlapolva, majd jöhet a harmadik is. Madzaggal alaposan és viszonylag szorosan kösd át, és egy órán hagyd pihizni.
Ha nincs túl meleg, akkor hagyd nyugodtan szobahőmérsékleten, de azért nyáron inkább a húűtőben. A pácolást akár előző nap is megejtheted. Sütés előtt azonban jó, ha hagyod szobahőmérsékletűre melegedni, hogy egyenletesebben sűljön át.
Takard le, és 180C-os, légkeveréses sütőben süsd kb 45 percet, majd told fel a hőfokot, és további 15 per alatt pirítsd körbe. Letakarva picit pihentesd, majd óvatosan vágd le a madzagot. Szeleteld fel minnél vékonyabban, és már pakolhatod is a minden jóval együtt a pitába 😉
a joghurtos szószhoz:
kb 150ml görög joghurt
só, bors
1 tk citromlé
1-2 gerezd fokhagyma összezúzva
2 ek olívaolaj
Keverd el a hozzávalókat, és már fogyaszthatod is…